Szczęśliwcom zdarzają się nawet te bardziej wartościowe, jak elementy biżuterii czy piękne bursztyny. Jednak w porównaniu z tym, co znalazła pewna para  z Wielkiej Brytanii nawet one zdają się być zupełnie bezwartościowe.

Angela i Gary na jednej z plaż w Lancashire w Wielkiej Brytanii znaleźli… dziwny kamień. Przykuł on uwagę pary przez swój charakterystyczny, woskowy, nieco gumiasty wygląd. Mimo, że jak mówią znalazcy przedmiot okropnie śmierdział, to zdecydowali się zabrać go ze sobą.

Od kamienia do milionera

Para zaintrygowana specyficznym tworem zaczęła szukać informacji na jego temat. Wreszcie udało im się ustalić, że ów kamień, to skamieniała wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota.

Dlaczego to jest warte aż tyle?

Ten przedmiot jest niezwykle rzadki, a bardzo pożądany przez najbardziej renomowanych producentów perfum. Okazuje się, że tylko 1% wielorybów może coś takiego wydzielić. Podobny kamień znaleziono na tej samej plaży w 2013 roku. Poprzednie znalezisko, mimo że dwa razy mniejsze, sprzedano wówczas za 171 tysięcy dolarów, tak więc to będące udziałem Angeli i Gary’ego może być warte nawet 300 tysięcy dolarów!

Co o tym sądzisz? Podniósłbyś taki śmierdzący kamień?