Począwszy od osób duchownych, po psychiatrów, pisarzy i ludzi, których codziennie mijamy na ulicy, wielu mówi o niewyjaśnionych odczuciach i doświadczeniu obecności zmarłych osób. Niektórzy z nich przyznają wprost, że widzieli ducha zmarłego członka rodziny lub przyjaciela. Inni są przekonani, że nasi zmarli bliscy przebywają wśród nas jeszcze długo po swojej śmierci.

Nie istnieją żadne naukowe dowody, które potwierdzałyby, że zmarli mogą nawiązać kontakt z osobami żyjącymi, ale nie zniechęca to osób, które w tę możliwość wierzą.

Poniżej zamieszczamy listę sygnałów, które w licznych opowieściach i świadectwach pojawiają się najczęściej.

1. Zapach zmarłego

Charakterystyczny zapach, który kojarzy nam się ze zmarłym, może świadczyć o tym, że jego duch jest tuż obok nas. Najczęściej odczuwany jest zapach perfum lub wody kolońskiej, których używała zmarła osoba.

Według niektórych relacji, wyczuwalny może być również zapach papierosów, gdy zmarły palił za życia, lub zapach jego ulubionych potraw.

2. Sny o zmarłym

Jeśli śnisz o bliskiej Ci osobie, która opuściła ten świat, prawdopodobnie znajdziesz dla swojego snu jakieś racjonalne wytłumaczenie. Dla wielu, taki sen będzie jednak dowodem na złożoną z zaświatów wizytę. Świadectwa często mówią o przychodzeniu zmarłych we śnie.

Niektórzy twierdzą, że w ten sposób zmarli próbują przekazać nam pocieszające wieści, dać nam do zrozumienia, że mają się dobrze.

3. Przedmioty zmieniające położenie

Sygnałem świadczącym o obecności ducha zmarłego, mogą być przedmioty, które w niewyjaśniony sposób znalazły się na naszej drodze, mimo że zostawiliśmy je w zupełnie innym miejscu.

Wiele osób uważa, że przedmioty o znaczeniu symbolicznym (takie jak zdjęcia czy biżuteria) mogą w tajemniczy sposób zmieniać swoje położenie. Ich zdaniem, w ten sposób zmarli informują nas, że są tuż obok.

4. Odczuwana obecność

Najczęściej orientujemy się, że duch zmarłego jest w pobliżu, gdy podświadomie odczuwamy jego obecność. Choć jest to dowód najmniej namacalny, to właśnie on zwykle przekonuje niedowiarków i sceptyków.

Niełatwo opisać, na czym polega to specyficzne uczucie. Niektórzy określają je jako tzw. zmianę energii otoczenia.

5. Uczucie, że ktoś nas dotknął

Uczucie, że ktoś nas dotknął, gdy jesteśmy sami, może być bardzo silnym sygnałem, że zmarła osoba znajduje się w pobliżu.

Może się zdarzyć, że złoży na naszych ustach pocałunek, muśnie nasze włosy, lub delikatnie pogładzi nas po ramieniu. Dotykowi zwykle towarzyszy również silne poczucie, że duch zmarłego jest tuż obok. Niewykluczone, że odczujemy także zmianę energii w pomieszczeniu, w którym przebywamy.

Dalsza część artykułu na następnej stronie…