Wzrost poziomu o 9o cm wystarczyłby, by zmusić do ewakuacji miliony ludzi na świecie. Jeśli jednak tendencja się utrzyma, a polarne czapy lodowe i lodowce wciąż będą topnieć, oceany podniosą się aż o 65,8 m. Nagranie stworzone przez "Businnes Insider" pokazuje, jak wyglądałyby poszczególne kontynenty po tej katastrofie.

Zatopione zostają oczywiście nisko położone wyspy i już teraz częściowo zalana Wenecja. Co zaskakujące, pod wodą znajdują się też wielkie azjatyckie miasta, takie jak Kalkuta i Szanghaj, w których mieszka łącznie 19 mln ludzi. Obszar Stanów Zjednoczonych znacznie się zmniejsza, zwłaszcza w rejonie Florydy.

Niestety animacja nie przedstawia nierealnej przyszłości. W 2013 roku naukowcy ustalili, że - o ile nic się nie zmieni - w ciągu 5 tys. lat na naszej planecie przestanie istnieć "wieczny" lód. Drastycznie, bo z 14,4 °C do 26,6 °C, zmieni się też średnia temperatura na Ziemi - podaje "Science Alert". Jeśli do tego dojdzie, świat roślin i zwierząt będzie poważnie zagrożony

.