Urodziła się 4 maja 1961, w Łodzi. Swą wyjątkową, nieco egzotyczną urodę i niespotykane nazwisko zawdzięcza ojcu, Feliksowi, pochodzącemu z Rumunii. W zasadzie nigdy nie marzyła o karierze filmowej - od dziecka wykazywała ogromny talent muzyczny i cierpliwie poświęcała się grze na fortepianie, z którą jako pilna uczennica wiązała swoją przyszłość. Casting do powstającego właśnie filmu "W pustyni i w puszczy" Władysława Ślesickiegomiał być jedynie interesującym doświadczeniem - a w rezultacie stał się przepustką do niezapomnianej przygody. I nawet kilkadziesiąt lat po premierze Rosce trudno odciąć się od wiecznie żywego w pamięci widzów wizerunku wykreowanej przez nią Nel Rawilson.

Staś i Nel

Filmowcom poszukującym dziewcząt do castingu podsunął Monikę Roscędyrektor szkoły muzycznej, sugerując, że powinni się nią zainteresować; zgodnie z jego przewidywaniami bystra i uzdolniona ośmiolatka od razu wpadła w oko łowcom talentów. Na eliminacjach bez większych przeszkód pokonała pięć tysięcy rywalek - jej zdjęcia próbne zyskały przychylność i zachwyciły całą ekipę, a także, co najważniejsze, samego reżysera. Choć, jak wyznawała, zachwyt nieco słabł, gdy publiczność zamiast ekranowej Nel spotykała Monikę i nie mogła zrozumieć, dlaczego ta słodka blondyneczka z ich ulubionego filmu ma w rzeczywistości ciemne, krótko ostrzyżone włosy.

Pod koniec etapu eliminacji Roscę niemal od razu sparowano z Tomaszem Mędrzakiem. On sam, podobnie jak jego partnerka, ani myślał o zostaniu aktorem - marzył o zawodzie operatora, a na casting trafił przypadkiem; przyszedł ponoć jedynie po to, by obejrzeć wytwórnię. Los bywa przewrotny - nastolatek nawet się nie spodziewał, że zakasuje tysiące pozostałych kandydatów i jako mężny Staś stanie się obiektem dziewczęcych westchnień.

Występ w filmie wiązał się z odległymi podróżami, a co za tym idzie, w przypadku odtwórczyni głównej roli - przerwą w zajęciach szkolnych i zaprzestaniem systematycznych muzycznych ćwiczeń. Praca nad produkcją, od pierwszego castingu do dnia premiery, trwała w sumie cztery lata (równocześnie na podstawie tego samego scenariusza realizowano czteroodcinkowy mini-serial) i dla początkującej aktorki okazała się niezwykle kształcąca. Rosca rozwijała językowe umiejętności - jest prawdziwą poliglotką; na planie uczyła się chociażby angielskiego i arabskiego, a ze względu na swoje pochodzenie biegle włada językiem rumuńskim (jej brat, Tomasz Rosca, jest zresztą tłumaczem poezji rumuńskiej) - ponadto wymarzony wyjazd do Afryki zaszczepił w niej już na stałe miłość do podróżowania, odkrywania nowych miejsc i poznawania odmiennych kultur.

Nieoczekiwana sława

Premiera filmu w 1973 roku zapoczątkowała nowy etap w życiu dwunastoletniej Moniki. W jednej chwili stała się osobą popularną, rozpoznawalną i przede wszystkim lubianą - cieszyła się tak ogromną sympatią (podobnie zresztą jak jej filmowy partner), że nie mogła opędzić się od, momentami zbyt natarczywych, fanów. Jej życie zmieniło się diametralnie; od tej pory nie milkł domowy telefon, ludzie stale okupowali jej mieszkanie i prosili o wizytę (choć ponoć wychodzili bardzo rozczarowani, gdy orientowali się, że Rosca nie ma złocistych loków i w zasadzie niezbyt przypomina Nel), zasypywano ją listami, również - co odnotowała z przerażeniem, w końcu miała jedynie dwanaście lat - miłosnymi.

Występ w "W pustyni i w puszczy" stał się dla niej okazją na zobaczenie kawałka świata, "przygodą życia", choć jednorazową (trudno nie pokusić się o refleksję, że najwyraźniej nad rolą Nel wisi jakaś klątwa; druga odtwórczyni tej postaci w późniejszej ekranizacji z 2001 roku, Karolina Sawka, również nie kontynuowała filmowej kariery). Podczas gdy Tomasz Mędrzak odnalazł swoje powołanie i postanowił poświęcić się aktorstwu - ukończył łódzką Państwową Wyższą Szkołę Filmową i zaczął regularnie pojawiać się na deskach teatru, a wreszcie przez dwanaście lat pełnił funkcję dyrektora warszawskiego Teatru Ochoty - Rosca powróciła do rozwijania swoich muzycznych pasji. Ze swoim dawnym kolegą kontaktu nie utrzymuje; ich drogi rozeszły się wraz z zakończeniem zdjęć.