Skorupki po jajkach to doskonałe i naturalne źródło wapnia, który jest niezbędny dla roślin. Wszystkie skorupki, niezależnie od koloru i rodzaju hodowli kur, doskonale nadają się do pielęgnacji roślin. Idealnie odkwaszają kwaśne gleby. Można bez obaw wykorzystać je do zasilania roślin ozdobnych, takich jak lawendy, piwonie, liliowce, hortensje, ciemierniki, derenie. Nie należy jednak stosować ich do zasilania roślin kwasolubnych, a w szczególności: wrzosów i wrzośców, rododendronów i azalii oraz pozostałych roślin wrzosowatych.

Skorupki są także świetnym nawozem dla wielu domowych roślin doniczkowych. Można je rozsypać na powierzchni ziemi lub zakopać. Będą się powoli rozkładać i wzbogacać glebę. Można je również rozkruszyć na drobny proszek, zalać gorącą wodą i odstawić na kilka dni, a później podlać glebę wokół roślin. Do podlewania roślin można wykorzystać także ostudzoną wodę po gotowaniu jajek. Skorupki jajek można użyć również do zasilania warzyw, np.: pomidorów, cukinii, cebuli, fasoli, kapusty; owocowych - np.: winorośli. 

Skorupki jajek odstraszają ślimaki. Pokruszone należy rozsypać wokół roślin. To proste i naturalne rozwiązanie, które pozwoli ochronić smakowite liście sałat, funkii i wielu innych roślin liściastych. Ślimaki nie lubią pełzać po ostrej powierzchni skorupek, dlatego zostawią je w spokoju.