Najbardziej niezadowoleni ze strajku w oświacie są uczniowie, których nauczyciele do protestu nie przystąpili.

– Koledzy z innych szkół mają wolne, a my musimy się uczyć. To niesprawiedliwe – denerwuje się Oliwka, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie. Ta placówka pracuje normalnie, bo w referendum strajkowym większość pracowników opowiedziała się przeciwko strajkowi.

Gdy Oliwka spędza godziny w szkolnej ławce jej koledzy cieszą się kolejnymi wolnymi dniami. Lekcji w większości szkół nie ma od poniedziałku.

– Dwa pierwsze dni biegałem po dworze i grałem w piłkę. W czwartek było zimno więc grałem z kolegami na komputerze – opowiada Kuba, uczeń SP nr 45 w Lublinie. – Strajk jest fajny. Nauczyciele dobrze robią, że walczą o podwyżki, a my mamy dodatkowe wakacje. Ale to nie jest tak, że nic nie robię. Wieczorami uczę się słówek na klasówkę z angielskiego – zastrzega szóstoklasista.

– W domu mi się nie nudzi. Jak rodzice są w pracy to chodzę do babci. I mam więcej czasu, żeby spotkać się z koleżankami – opowiada uczennica klasy IV w SP nr 43 w Lublinie. – Boję się tylko, że przez ten strajk trzeba będzie chodzić do szkoły w wakacje.

Skąd taki pomysł? Za sprawą SMS-ów, które przesyłali sobie uczniowie. – Nauczyciele strajkują o marne podwyżki, a my za to cierpimy? – czytamy. – Powiedz „nie” chodzeniu do szkoły w wakacje i weekendy! Jak nauczyciele strajkują to my też! Jeśli jesteś za to prześlij do wszystkich znajomych uczniów! Niech będzie nas jak najwięcej!

– Słyszałam, że krąży taka wiadomość – przyznaje Aleksandra Borzęcka z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie, współorganizatorka czwartkowego Strajku Uczniowskiego w Lublinie. – Podchodzimy do niej jako do plotki. Wspieramy nauczycieli i solidaryzujemy się z nimi.

Resort edukacji zapewnia, że o żadnym „odpracowywaniu” strajku na razie nie ma mowy. – MEN nie planuje zmiany przepisów dotyczących organizacji roku szkolnego. Zakończenie będzie 21 czerwca 2019 r. Ferie letnie będą trwały w terminie od 22 czerwca do 31 sierpnia 2019 r. – informuje Anna Ostrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Strajk nauczycieli wciąż twa. Powoli jednak zaczyna wygasać. Z protestowania zrezygnowało już wielu członków oświatowej Solidarności. Otwierane są też kolejne placówki m.in. Przedszkole nr 19 w Lublinie i oddział zerowy w SP nr 45 w Lublinie.