Chłopiec schudł 106 kg. Jako 10-latek Arya Permana z Indonezji ważył ok. 192 kg. Jego dieta składała się wtedy głównie z chińskich zupek z makaronem, napojów gazowanych i smażonego w głębokim tłuszczu kurczaka.

Kilka lat temu chłopiec miał problemy, żeby przejść 5 metrów. O pójściu do szkoły nie było mowy, dlatego uczył się w domu. Żeby się wykąpać, musiał wejść do zbiornika z wodą przed domem.

Rodzice przyznają, że rozpuścili syna. Próbowali go zachęcić, żeby odżywiał się zdrowiej, ale nie byli w stanie tego zrobić. Łatwo mu ulegali i spełniali wszystkie jego zachcianki. W efekcie stawał się coraz bardziej otyły.

Jeśli chciał zjeść lub wypić coś słodkiego, to po prostu mu to dawaliśmy. Jak chciał zupkę chińską z makaronem, to ją gotowaliśmy – powiedział Ade Somantri, ojciec 13-latka, którego cytuje "Daily Mail".

W końcu chłopiec przeszedł operację. Rodzice byli jej początkowo niechętni, ale po konsultacjach z lekarzami zrozumieli, że jeżeli się na nią nie zgodzą, życie syna będzie poważnie zagrożone. Arya stał się najmłodszą osobą na świecie, u której przeprowadzono operację zmniejszenia żołądka. Trwający 5 godzin zabieg odbył się w szpitalu w Dżakarcie.

Po operacji chłopiec nie był zadowolony. Musiał nie tylko zmienić jadłospis, ale też w sposób znaczący ograniczyć ilość spożywanego jedzenia. Nie było to dla niego łatwe.

Początkowo Arya był zły, bo kochał jedzenie. Po operacji, kiedy dużo zjadł, to od razu zaczynał wymiotować – stwierdził jego ojciec.

Dziś chłopiec waży ok. 86 kg. Jada głównie ryby z grilla, warzywa, zupy i owoce. Czuje się na tyle dobrze, że może pokonać piechotą kilometr dzielący go od szkoły. Ma też dość energii, by pływać i grać w piłkę z kolegami. Marzy, by kiedyś zostać piłkarzem.

Arya czuje się dobrze, ale jest jeszcze jeden problem. Po operacji z jego ciała zwisają duże fałdy skóry. Potrzebna jest operacja, żeby je usunąć, którą ma przejść po szkolnych egzaminach.

Mimo że ćwiczy, gra w piłkę i badmintona, a jego ciała jest już silne, skóra ciągle wisi i trzeba się jej pozbyć – oznajmił ojciec.