-5 st. C w Lidzbarku, -4 w Chrząstowie i Karżniczce pod Słupskiem - to najniższe temperatury zanotowane przez stacje pomiarowe w środę rano. Cieplej jest tylko na południowym wschodzie. Na pozostałym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed przymrozkami.

Ochłodzenie to wyniki napływu arktycznego - lodowatego wręcz - powietrza z północy. W środę nad Polską aktywne będą fronty, które na południu przyniosą deszcz, a na północy także śnieg - wyjaśnia nasz ekspert Jarosław Turała.

W nocy z środy na czwartek rozpada się na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w Świętokrzyskiem oraz Łódzkiem.

Na przymrozki musimy być przygotowani przez trzy najbliższe noce.

Temperatura spadnie średnio do -3 st. C, a przy samym gruncie może być jeszcze zimniej - ostrzegają w prognozie dla Wirtualnej Polski synoptycy biura Cumulus.

Prognoza ostrzeżeń IMGW na najbliższe 3 dni:


Mokry początek weekendu

Przed weekendem od południa do Polski zbliży się wysoki niż. Już w nocy z czwartku na piątek rozpada się na południowym wschodzie Polski.

Miejscami można się spodziewać nieco mocniejszych opadów deszczu, które lokalnie będą przechodzić w śnieg z deszczem i sam śnieg.

Najsilniej padać ma w Małopolsce, Opolskiem i na Śląsku. W górach może spaść do 10 cm świeżego puchu, a na jezdniach utrzyma się warstwa mokrego śniegu.

Strefa opadu będzie przesuwała się na zachód i w piątek obejmie także Dolny Śląsk oraz Łódzkie. Na drogach będzie ślisko.

Temperatura maksymalna w środę to 4-7 st. C na północy i 10-13 st. C na południu kraju. Z kolei w czwartek, piątek i w sobotę od 4-8 st. C na północy i zachodzie do 9-11 st. C na wschodzie.

Z prognoz Cumulusa wynika, że niedziela będzie już nieco cieplejsza z temperaturą od 9 do 12 st. C, a chmury i opady deszczu spodziewane są tylko na zachodzie i południu kraju. Jednak większe uderzenie ciepła spodziewane jest dopiero w przyszłym tygodniu oraz w Wielkanoc.