Cola jest bardzo szkodliwa dla naszego zdrowia. Zawiera w sobie duże ilościami cukru i substancje, które zanieczyszczają twój organizm. Coca-cola jest skutecznym środkiem do usuwania rdzy i czyszczenia toalet, bo takie właśnie właściwości posiada, to jak musi działać na nasze organy wewnętrzne?

Przedstawiamy 8 skutków ubocznych towarzyszących piciu cola-coli:

1. Cola wypłukuje witaminy


Cola zawiera kwas fosforowy i kofeinę. Kofeina jest środkiem moczopędnym, co oznacza, że po jej spożyciu często oddajemy mocz, a w połączeniu z kwasem fosforowym powoduje, że niezbędne witaminy i minerały wydostają się z organizmu, po upływie 60 minut.

2. Uszkodzenia zębów


Już o tym wspominaliśmy wcześniej ale cola zawiera kwas fosforowy i spore ilości cukru, są to substancje powodujące erozję szkliwa, czyli powłoki ochronnej zęba, a tym samym zwiększać jego podatność na uszkodzenia.

3. Zmiana samopoczucia


Dużej ilości kofeiny może powodować niepokój i problemy ze snem. Szklanka coli zawiera tyle kofeiny, co szklanka kawy. Jeszcze bardziej niepokojącym faktem jest że cola może uzależniać, a skutkami ubocznymi jej braku mogą być bóle głowy, drażliwość, letarg, a w skrajnych przypadkach nawet depresja.

4. Otyłość


Puszka coli zawiera 33 gramy cukru  taka zawartości cukru w cola, która nie ma składników odżywczych nie zaspokaja głodu, a może jedynie przyczynić się do przybierania na masie. 

5. Problemy ze skórą

Kolejnym skutkiem ubocznym częstego picia coli jest pogorszenie stanu skóry. Według naukowców efekty są podobne do regularnego palenia tytoniu, a jeśli kiedykolwiek widziałeś skórę palacza z bliska, wiesz, że nie jest ona piękna. 

6. Problemy z sercem


Ale najgorszym  zagrożeniem związanych z piciem coca-coli jest szkodliwe działanie na serce i układ krwionośny, może powodować wysokie ciśnienie krwi, co ostatecznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a w niektórych przypadkach może przyczyniać się do zawału serca.

7. Zwiększone ryzyko rozwoju chorób nowotworowych


Cola zawiera wiele szkodliwych substancji, które mogą okazać się rakotwórcze, jeśli zostaną zatrzymane w organizmie przez długi czas. Aby wyeliminować choćby najmniejsze ryzyko, najlepiej zaprzestać spożywania ten napój.

8. Zaburzona praca nerek

Niektórzy zdając sobie ze skali zagrożenia która niesie za sobą szkodliwa zawartość coli, wybierają wersję dietetyczną, będąc całkowicie nieświadomymi ryzyka. Dietetyczna cola bez wątpienia nie zawiera cukru, ale zamiast niego zawiera sztuczne słodziki, które bardzo niekorzystnie wpływają na kondycję nerek i ich codzienne funkcjonowanie.