Przeciętna wysokość emerytury przyznanej po raz pierwszy i wypłaconej w styczniu 2019 r. wyniosła 2079,37 zł. Jednak, jak zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”, pomiędzy świadczeniami dla kobiet i dla mężczyzn jest przepaść. Średnia emerytura mężczyzny wyniosła 2710,61 zł. Zaś kobiety tylko 1681,26 zł.

Kobiety mają mniejszą emeryturę niż mężczyźni, bo przechodzą na nią o pięć lat wcześniej. W wieku 60 lat. A to właśnie te ostatnie lata są kluczowe dla wysokości emerytury. Wtedy bowiem kumulacja z odłożonych do tej pory środków jest największa. Ale wcześniejszy wiek emerytalny, to nie jedyna przyczyna niższych emerytur kobiet. Trzeba pamiętać, że kobiety statystycznie żyją dłużej od mężczyzn, więc składki wyliczone w ZUS muszą starczyć na więcej miesięcznych emerytur. W grę wchodzi także fakt, że panie przeciętnie zarabiają mniej, co oznacza, że odprowadzają niższe składki emerytalne. 

– Tak dużych nierówności należało się spodziewać w efekcie obniżenia wieku emerytalnego i one będą wzrastać. Emerytury minimalne będą doganiać przeciętne świadczenia kobiece. Tak niskie wypłaty dla kobiet będą miały coraz większe skutki społeczne – podkreśla w rozmowie z „DGP” Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych.