Nużeniec to malutki pajęczak. Żeruje w torebkach włosowych i gruczołach łojowych, a odżywia się łojem skóry. Najwięcej nużeńców jest w okolicy nosa, dookoła oczu, na czole, brodzie, w bruździe nosowo-wargowej. Można je również znaleźć na innych częściach ciała.

Zarazić nimi możemy się podczas bezpośredniego kontaktu z chorym człowiekiem, dotykając tych samych przedmiotów, co osoba chora (np. korzystanie z jej odzieży czy kosmetyków). Na zakażenie narażamy się szczególnie podczas korzystania z usług kosmetyczek i fryzjerów.

Nużyca, czyli choroba wywołana przez te pasożyty jest bardzo powszechna, ponieważ bardzo wielu dorosłych ma nużeńce. Jednak może być ona mylona z innymi chorobami skóry, oczu i reakcjami alergicznymi, a to z powodu skąpych objawów, takich jak: zaczerwienienie, łuszczenie, wyprysk, świąd, grudki i krostki przypominające trądzik. Jeśli pasożyt jest w okolicy oka, może doprowadzić do zapalenia brzegów powiek, zespołu suchego oka oraz alergicznych zapaleń powierzchni oka. Pojawiają się wtedy takie objawy jak: uporczywe swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk powiek.

Aby wykryć nużeńca można wykonać badania laboratoryjne. Pobiera się zeskrobinę ze zmian skórnych albo kilka rzęs lub brwi (zwykle łatwo wypadają, więc nie ma problemu z ich pobraniem). Koszt prywatnego badania to ok. 15 zł. W dniu badania skóry twarzy nie można smarować kremem, pudrem czy fluidem, a rzęs tuszem. Nie można jej też oczyszczać kosmetykami. Nużycę leczy się odpowiednimi lekami.