Odstraszające rośliny - podobnie jak w przypadku wielu innych szkodników ogrodowych mogą być pomocne. Obsadzając ogród roślinami, których nie lubią krety wypłoszymy je. Są to na szczęście bardzo ładne kwiaty. 

Zapachem i wydzielanymi substancjami krety odstraszają: żonkil, czosnek ozdobny, aksamitka oraz czarny bez. Nieprzyjemną woń dla kreta wydziela także szachownica (korona) cesarska. Podobnie działają też por, szczypiorek, cebula. Roztarte ząbki czosnku można poumieszczać w krecich korytarzach.

Ludzkie włosy i sierść zwierzęca. Krety nie lubią zapachu ludzkich włosów lub psiej czy kociej sierści. Zebrane z grzebienia czy szczotki włosy lub sierść należy uformować w kulkę i umieścić w norze kreta.

Wiatraczki, puszki i butelki. W miejsce, w którym kret wykopał kopiec, można wbić mały wiatraczek lub pręt i założyć na nim metalową puszkę. Przedmioty te wprowadzone w ruch przez podmuchy wiatru będą delikatnie wzruszać ziemię (krety nie lubią drgań) i wydawać nieprzyjemne dla zwierzęcia dźwięki, które skłonią go do zmiany miejsca.

Sposobem na pozbycie się kreta jest także wkopanie w ziemię szklanej butelki pod takim kątem, żeby jej szyjka i otwór znajdowały się ponad ziemią. Dzięki temu nachyleniu wiatr, który będzie wlatywał do butelki, wyda odstraszający dla gryzonia dźwięk.