10 tajemnic skrywanych przez dermatologów.Tego nie powie Ci lekarz w gabinecie:

1. Ludzie często proszą ich o spojrzenie na skórę w miejscach intymnych

Udostępnij

Ich przyjaciele, znajomi, a nawet towarzysze pierwszych randek nie mogą się oprzeć pokusie, by ściągnąć przed nimi spodnie i “dziwną rzecz na skórze”.

2. Nie kłamią odnośnie tego, jak ważny jest krem z filtrem

Udostępnij

Naprawdę każdy z nas powinien używać kremu z filtrem każdego dnia, szczególnie na twarzy. Uszkodzenia spowodowane przez słońce niekoniecznie są widoczne gołym okiem, ale jeśli spojrzysz na swoją skórę pod lampą UV, opowiada ona inną historię. Czerniak zabija jedną osobę co godzinę, więc używaj ochrony przeciwsłonecznej prawidłowo i pozostań w cieniu.

3. Jak rozpoznać dermatologa na wakacjach?

Udostępnijinstagram.com

Tak, dermatolodzy zdają sobie sprawę, że możesz mieć dość wysłuchiwania jak to opalanie źle wpływa na skórę, ale wiedzą oni, jak ważny to aspekt. Kiedy zobaczysz kogoś siedzącego w cieniu trzymającego w ręce krem z wysokim filtrem i kryjącego twarz pod olbrzymim kapeluszem istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie dermatolog. Zobaczyli oni niezliczoną liczbę przypadków czerniaka i dobrze wiedzą, z czym wiąże się ta choroba. Brązowa skóra po prostu nie jest warta śmierci.

4. Tak, jesteśmy “prawdziwymi lekarzami”

Udostępnij

Ciężko by zliczyć ile razy padły pytania, czy wszystko, co robią dermatolodzy, to oglądanie pryszczy i wybieranie odpowiednich kremów i maści. W rzeczywistości dermatolodzy leczą poważne schorzenia, takie jak nowotwory skóry, w tym czerniaka.

5. Nie zajmują się jedynie trądzikiem

Udostępnij

Oczywiście nie ma nic złego w leczeniu trądziku, gdyż może on poważnie wpłynąć na ludzkie życie i poczucie własnej wartości, ale dermatolodzy widzą na co dzień o wiele gorsze rzeczy. Choroby skóry potrafią wyniszczać cały organizm, a jednym z przykładów jest liszajec zakaźny widoczny na zdjęciu. Poświęcają dużo czasu i ściśle współpracują z pacjentem, aby znaleźć przyczynę jego stanu i pomóc w opanowaniu problemu.

6. Dermatolodzy nie zajmują się jedynie skórą

Udostępnijinstagram.com

Pomagają również w problemy z paznokciami lub włosami. Czerniak, czyli najgroźniejsza postać raka skóry, może w niektórych przypadkach wyrosnąć pod paznokciem. Łuszczyca również wpływa na paznokcie, powodując ich zagęszczenie i złamanie. Zajmują się również przypadkami wypadania włosów, problemami ze skórą głowy, takimi jak cysty, a nawet łupież.

7. Niektóre problemy skórne nie pachną zbyt przyjemnie…

Udostępnij

Nie jest najłatwiej o tym mówić, ale to prawda. Infekcje grzybicze i sączące się rany skóry bardzo często brzydko pachną, nie wspominając o ropie, którą dermatolodzy usuwają z cyst i ropni.

8. Widzą rzeczy, które nadal potrafią zaszokować

Udostępnijinstagram.com

Ludzie z wielkimi wrzodziejącymi ranami i infekcjami skóry lub nowotworami, które pozostawione były bez leczenia przez miesiące, prowadząc do martwicy… Widząc tak przykre, a czasem obrzydliwe rzeczy ciężko nie powiedzieć “fuuuuuuuuu”. Lekarzy muszą jednak pozostać profesjonalistami.

9. Mają mocne żołądki

Udostępnij

Dermatolodzy widzą tak dużo ropy i niezbyt przyjemnych rzeczy, że mają żołądki ze stali. Potrzeba naprawdę silnego bodźca, aby poczuli mdłości.

10. Skóra może Ci powiedzieć, co dzieje się we wnętrzu ciała

Udostępnij

Skóra to w zasadzie okno, które pokazuje, co dzieje się wewnątrz ciała. Układowe zapalenie naczyń, widoczne na zdjęciu, może być oznaką infekcji, tocznia, choroby autoimmunologicznej lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Nietypowa wysypka u szczytu stóp, która nie reaguje na leczenie, może być spowodowana wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Zasadniczo powinieneś zawsze bacznie obserwować swoją skórę, a jeśli zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do dermatologa.