Jednorazowe badanie sądowo-psychiatryczne Stefana W. zostało przeprowadzone w środę 30 stycznia 2019 roku przez dwóch biegłych psychiatrów. Eksperci mieli stwierdzić czy 27-latek w chwili popełnienia przestępstwa był poczytalny. Po jednorazowym badaniu biegli nie byli jednak w stanie tego ocenić. W związku z tym prokurator przygotował i skierował do sądu wniosek o orzeczenie wobec podejrzanego obserwacji sądowo-psychiatrycznej.

Dzisiaj gdański sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o poddaniu podejrzanego czterotygodniowej obserwacji.

W toku postępowania śledczy ustalili, że w chwili ataku na prezydenta Gdańska Stefan W. nie był pod wpływem alkoholu ani żadnych substancji psychoaktywnych. Podejrzany nie przyznaje się do winy.

Do ataku na prezydenta Pawła Adamowicza doszło w niedzielę, 13 stycznia, podczas finału WOŚP w Gdańsku. Na scenę wtargnął 27-letni Stefan W., który dźgnął prezydenta nożem. Pomimo długiej walki o życie Adamowicza nie udało się go uratować. W poniedziałek prezydent Gdańska zmarł. W sobotę, 19 stycznia, pochowano go w Bazylice Mariackiej.