„Dziękuję Donald Tusk za świetną rozmowę na temat zbliżającego się 4 czerwca - Święta Wolności i Solidarności oraz za ten przepiękny bukiet białych róż i życzenia z okazji Dnia Kobiet!" – napisała prezydent Dulkiewicz. 

Dziękuję Donald Tusk za świetną rozmowę na temat zbliżającego się 4 czerwca - Święta Wolności i Solidarności oraz za ten przepiękny bukiet białych róż i życzenia z okazji Dnia Kobiet!

Opublikowany przez Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz Sobota, 9 marca 2019

I Dulkiewicz, i Tusk urodzili się w Gdańsku.

Czego zaś mogła dotyczyć rozmowa prezydent Gdańska z Przewodniczącym Rady Europejskiej? Były premier planuje pojawić się w Gdańsku 4 czerwca, w rocznicę wyborów parlamentarnych z 1989 r.. Wtedy też mogą – jak opisuje „Wprost" –  skonkretyzować się jego polityczne plany mocniejszego wejścia w politykę krajową. Tygodnik podał, że Paweł Graś, były rzecznik rządu Donalda Tuska zaczął spotykać się z politykami Platformy Obywatelskiej, żeby wysondować nastroje w partii.

„Tusk polecił Grasiowi zrobić przegląd struktur PO, sprawdzić w którym mieście mógłby wystąpić i zostać entuzjastycznie przyjęty przez działaczy Platformy, a nawet ustalić w jakich terminach będą wolne sale, zdolne pomieścić dużą liczbę osób” – opisywał „Wprost”. Ważnym ogniwem ruchu wokół Donalda Tuska mieliby być samorządowcy - prezydenci miast. Ruch miałby się nazywać „Ruchem 4. czerwca" i być nową formacją na polskiej scenie politycznej.