W ciągu ostatniej doby z powodu silnego wiatru strażacy interweniowali niemal 950 razy. W sobotę oprócz wiatru i deszczu życie mieszkańców Polski utrudnia także grad. 

Rozsyłają SMS-y z ostrzeżeniem

"Rozpoczynamy kampanię wysyłki SMS-ów" - poinformował na Twitterze Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Podkreślił, że sytuacja jest poważna, a alertu RCB powinni się spodziewać mieszkańcy woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz południowych powiatów woj. wielkopolskiego i mazowieckiego.

Co dokładnie dzieje się nad Polską? Znaleźliśmy się pod wpływem aktywnego układu niżowego z centrum nad Morzem Północnym.

Związane są z nim dla fronty atmosferyczne, które przechodzą właśnie z zachodu na wschód. Jeden z nich powoduje dość intensywne burze, które doskwierają m.in. mieszkańcom Mazowsza, Warmii i Kujaw.

Burzom towarzyszy silny wiatr. Zdaniem synoptyków, w porywach sięga on nawet 80 km/h. Podobnie i to w całym kraju ma być w niedzielę. W górach zarówno w sobotę, jak i w niedzielę wiatr w porywach może osiągać prędkość do 100 – 120 km/h.

Modele pogodowe pokazuję, że najgorsze i tak jeszcze przed nami.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w pasie środkowym (od Lubuskiego przez Wielkopolskę, Łódzkie i Mazowsze po Lubelszczyznę i południowe Podlasie) prędkość zachodniego wiatru będzie nawet przekraczać 110 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla 14 województw. Ostrzeżenia pierwszego (niższego stopnia) obowiązują dla województwa: zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Alerty drugiego stopnia obowiązują w woj. pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim, mazowieckim i lubelskim. Instytut prognozuje już wydanie kolejnych ostrzeżeń na niedzielę i poniedziałek.

IMGW przypomina, że prognozowana przez nich pogoda będzie się wiązać z występowaniem niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Zobacz miejsca zarejestrowanych wyładowań atmosferycznych (9 marca w godz. 17-19, źródło: burze.dzis.net)