Nieodpowiednie szczotkowanie zębów lub brak regularności może prowadzić do powstawania płytki nazębnej, przykrego oddechu, a nawet niebezpiecznych chorób dziąseł.

Co to płytka nazębna oraz kamień nazębny?

Udostępnijwikipedia.org

Płytka nazębna to połączenie śliny, resztek jedzenia i płynów, które powodują powstawanie osadu bakteryjnego, zbierającego się na granicy zębów i dziąseł.

Płytka nazębna zawiera bakterie, które wytwarzają kwasy atakujące szkliwo i uszkadzające dziąsła. W przypadku braku leczenia takie uszkodzenia mogą pozostać z nami na zawsze.

Kiedy płytka nazębna odłoży się i nie zostanie usunięta, może dojść do jej mineralizacji i przekształcenia w kamień nazębny.Kamień nazębny to osad o barwie od żółtej do brązowej. Podatność na odkładanie się kamienia w dużym stopniu zależy od indywidualnych cech danej osoby.

Jak rozpoznać płytkę i kamień nazębny w domu?

Udostępnijinstagram.com

W domu czasami trudno jest dokładnie określić, gdzie znajduje się płytka nazębna i kamień, o których dentyści tak często mówią. Wystarczy, że wymieszasz kilka kropli barwnika spożywczego z wodą i wypłuczesz tym roztworem usta.

Kolor osadzi się na płytce i kamieniu nazębnym. Kiedy już wiesz, gdzie znajdują się obszary objęte problemem, możesz się nimi zająć.

13 skutecznych metod usuwania płytki nazębnej oraz kamienia:

1. Używanie nici dentystycznej

Udostępnijwikipedia.org

Mimo, że nie jest to metoda usuwania kamienia i płytki nazębnej, regularne stosowanie nici dentystycznej może być niezwykle pomocne w zapobieganiu gromadzenia się kamienia na zębach. Stosowanie nici pomaga również zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł, więc nie zwlekaj z jej zakupem.

2. Płukanie ust olejem

Udostępnijflickr.com

Ta prosta technika może pomóc w ograniczeniu gromadzenie się płytki nazębnej i uniemożliwia formowanie się kamienia. Wystarczy wziąć do buzi łyżkę oleju kokosowego, który zawiera właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, zmniejszające ilość bakterii w jamie ustnej.

Trzymaj olej w jamie ustnej przez kilka minut cały czas przepłukując nim zęby. Po upływie tego czasu wypluj pozostałości i wypłucz usta wodą. Powtarzaj  proces codziennie, aby uzyskać najlepsze wyniki.

3. Proszek do pieczenia

Udostępnijflickr.com

Jeśli chodzi o naturalne usuwanie płytki nazębnej w domu, to proszek do pieczenia jest starym i sprawdzonym sposobem. Zanurz mokrą szczoteczkę w proszku do pieczenia i szczotkuj zęby przez 5 minut, nic prostszego!

Ta banalna sztuczka jest niezwykle skuteczna, usuwa płytkę nazębną i twardy kamień. Stosuj tę metodę raz w tygodniu.

4. Truskawki i pomidory

Udostępnijpixabay.com

Kto by pomyślał, że spożywanie owoców może pomóc oczyścić zęby? Truskawki i pomidory, wraz z jagodami, pomarańczami, cytryną i limonką zawierają dużo witaminy C, składnika odżywczego, niezbędnego do utrzymania dobrego zdrowia jamy ustnej.

Wystarczy umieścić jeden z tych owoców na zębach i pozwolić mu działać około pięciu minut przed wypłukaniem ust roztworem ciepłej wody i proszku do pieczenia. Twoje zęby będą bielsze i będziesz odczuwać ich niesamowitą gładkość.

5. Ser

Udostępnijpixabay.com

Twarde sery, takie jak cheddar pomagają organizmowi wytwarzać alkaliczną ślinę, czyli ważny składnik, który zwalcza bakterie powodujące powstawanie płytki nazębnej. Tworzą one warstwę ochronną wokół zębów, aby zapobiec gromadzeniu się kwaśnych produktów i pomagają w remineralizacji.

6. Guawa

Udostępnijpixabay.com

Owoc guawy oraz liście tej rośliny działają cuda w przypadku zapobiegania szkodliwym bakteriom, osadzającym się na zębach i dziąsłach. Guawa pomaga usunąć płytkę nazębną, która już się osadziła, a także zawiera właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Jednym ze sposobów używania guawy jest umycie kilku liści tej rośliny i przeżuwanie ich przez kilka minut, a następnie staranne wypłukanie ust. Stosując tę prostą metodę każdego dnia znacznie zmniejszysz ryzyko powstawania kamienia nazębnego oraz płytki nazębnej.

7. Aloes

Udostępnijpixabay.com

Aloes ma podobne działanie do płynu do płukania jamy ustnej, jeśli chodzi o usuwanie złego oddechu i pozbywanie się płytki nazębnej. Jest to również środek przeciwbakteryjny, co oznacza, że skutecznie zabija szkodliwe bakterie i zapobiega powstawaniu osadu.

Użyj żelu zawartego w liściach aloesu, a jeśli nie posiadasz rośliny możesz kupić gotowy produkt w większości sklepów ze zdrową żywnością. Nanieś żel bezpośrednio na zęby i linię dziąseł i pozostaw go na 10-15 minut, następnie spłucz zimną wodą i wyszczotkuj zęby. Powtarzaj ten proces dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepsze efekty.

8. Goździki

Udostępnijpixabay.com

Goździki zawarte w naturalnej paście do zębów mogą służyć do zwalczania płytki nazębnej. Wystarczy wymieszać 1 łyżeczkę sproszkowanych goździków z dostateczną ilością oliwy z oliwek, aby przygotować pastę.

Nałóż ją na zęby i trzymaj przez 5 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Jeśli będziesz stosować ją dwa razy dziennie, zapomnisz o zapaleniach dziąseł, gromadzeniu się kamienia nazębnego i mikroorganizmach, które powodują nieświeży oddech.

9. Biały ocet

Udostępnijpixabay.com

Ocet biały jest jedną z tych użytecznych rzeczy, które większość z nas trzyma w swojej spiżarni. Ocet skutecznie pozbywa się płytki nazębnej, a nawet pomaga zapobiegać demineralizacji szkliwa. Wymieszaj 2 łyżki octu i 1 łyżkę soli morskiej w ¼ filiżanki ciepłej wody. Ta mieszanina to naturalny płyn do płukania jamy ustnej, który pomoże wybielać zęby i promować zdrowie jamy ustnej.

10. Skórka pomarańczy

Udostępnijpixabay.com

Regularne pocieranie zębów świeżą skórką z pomarańczy tuż przed położeniem się do łóżka może pomóc poprawić jakość Twojego uśmiechu. Płucz usta wodą o poranku, a zauważysz gładkość i przyjemną świeżość oraz perłowy kolor zębów.

11. Olejek rozmarynowy

Udostępnijinstagram.com

Olejek eteryczny z rozmarynu zawiera niesamowite właściwości antybakteryjne, które mogą zaspokoić wszystkie potrzeby zdrowotne jamy ustnej. Działa jako środek dezynfekujący, zabijając wszystkie groźne bakterie, które powodują powstawanie płytki nazębnej oraz nieprzyjemny oddechy.

Wystarczy wymieszać dwie krople olejku rozmarynowego z łyżeczką oleju nośnikowego, na przykład kokosowego i trzymać w jamie ustnej przez około 10 minut dwa razy dziennie.

12. Czarna Herbata

Udostępnijpixabay.com

Czysta czarna herbata może pomóc w walce z płytką nazębną i bakteriami. Zawiera wiele właściwości przeciwutleniających i dba o zdrowe szkliwo zęba, chroniąc przed próchnicą. Wystarczy wypić filiżankę dobrze zaparzonej czarnej herbaty każdego dnia, intensywnie płucząc nią jamę ustną.

13. Odpowiednia technika szczotkowania zębów

Udostępnijinstagram.com

Szczotkowanie zębów powinno trwać pełne dwie minuty. Skoncentruj się na tym, co robisz. Używaj krótkich, łagodnych pociągnięć, bez intensywnego szorowania w poziomie, zwracając szczególną uwagę na dziąsła, tył zębów i inne trudno dostępne obszary. Czyść również język, by odświeżyć oddech i pamiętaj o wymianie szczoteczki do zębów po trzech miesiącach jej używania.