Zrezygnowanie z jedzenia chleba niesie za sobą więcej pożytku niż szkody, więc…

Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, co stanie się z w Twoim ciałem, gdy odstawisz ten przysmak…

#1 Usuniesz nadmiar wody z organizmu

Nie od dziś wiadomo, że zmniejszenie spożycia węglowodanów prowadzi do widocznej utraty wagi. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ tracisz nadmiar wody. Dietetycy mówią, że organizm człowieka przechowuje węglowodany w postaci glikogenu. Każdy gram węglowodanu przechowuje od trzech do czterech razy więcej jego wagi w wodzie.

W momencie odstawienia węglowodanów, Twój mózg zaczyna korzystać z tego, co zostało w środku. Gdy to się dzieje, doświadczasz nieświeżego oddechu, suchych ust, zmęczenia i zawrotów głowy.

Oczywiście po upływie czasu, Twoje ciało przyzwyczai się do tych zmian i zacznie je akceptować.


#2 Zaczniesz mieć problemy z trawieniem

Okazuje się, że spożywanie ziaren jest głównym graczem w ilości błonnika. To właśnie błonnik jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilizacji w wypróżnianiu się. W momencie odstawienia chleba, możesz mieć na początku biegunki.

Udostępnijfreepik.com

#3 Zaczniesz czuć niepokój

Niestety, ale to uczucie dotyka prawie wszystkich, którzy pozbyli się węglowodanów w swojej diecie. Okazuje się, że zdrowie psychiczne i spożycie węglowodanów ma dużo wspólnego.

Mózg człowieka używa węglowodanów jako paliwa i jeżeli go wyeliminujemy, możemy pozbyć się energii. Oczywiście jest to chwilowe uczucie.

Udostępnijfreepik.com

To niesamowite, że spożywanie węglowodanów ma tak ogromny wpływ na nasz nastrój, wagę i trawienie

Warto zdawać sobie z tego sprawę, zwłaszcza, jeżeli planujesz wyeliminowanie z diety tego składniku.