Przyczyn powstawania kamienia jest wiele – spożywanie nadmiernie zakwaszonej żywności, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, nieregularne wizyty u dentysty, palenie tytoniu, czy picie nadmiernej ilości płynów, takich jak kawa lub czarna herbata.

Udostępnij

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie w zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego.Płytka nazębna zaczyna gromadzić się już po 4-12 godzinach od szczotkowania, dlatego tak ważne jest, aby myć zębyprzynajmniej dwa razy dziennie. Nie zapominajmy również onitkowaniu. To ono zapobiega powstawaniu kamienia w miejscach niedostępnych dla zwykłej szczoteczki.

Warto poznać również kilka innych domowych środków, które zapobiegają gromadzeniu się płytki bakteryjnej, co w następstwie przyczynia się dopowstawania próchnicy, choroby dziąseł oraz nieprzyjemnego oddechu.

Oto domowe sposoby, które mogą Cię przed tym uchronić:

#1 Ocet jabłkowy

Zanurz szczoteczkę w occie jabłkowym, a następnie przemyj nią zęby i wypłucz usta, jak po normalnym myciu. Używaj tej metody nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu i uważaj, aby nie pozostawiać octu jabłkowego na zębach zbyt długo.

Udostępnij

#2 Owoce

Czerwone owoce lub warzywa, takie jak truskawki czy pomidory, świetnie nadają się do usuwania kamienia nazębnego poprzez pocieranie. Pozostaw sok na zębach przez około kilka minut, aby zmiękczył powstałą płytkę. Następnie wypłucz usta za pomocą sody oczyszczonej i ciepłej wody – w ten sposób uzyskasz jaśniejszy i piękniejszy uśmiech. Możesz również wykorzystać do pocierania czerwoną paprykę, jagody lub pomarańcze.

Udostępnij

#3 Soda oczyszczona

Udostępnij

Zamiast regularnego korzystania z pasty do zębów, wymieszaj trochę sody oczyszczonej ze szczyptą soli, umyj zęby przy użyciu tej mieszanki, a zapobiegniesz osadzaniu się kamienia. Możesz w tym celu stworzyć również płyn do płukania jamy ustnej:

  • 1/2 szklanki wody
  • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 2 krople olejku z drzewa herbacianego
  • 2 krople olejku z mięty pieprzowej

Wymieszaj podane wyżej składniki w szklanym słoiku i używaj tej mieszanki 1-2 razy dziennie. Efekt będzie widoczny szybciej niż myślisz!