Według najnowszych badań naukowych człowiek wciąż może być świadomy, nawet kiedy jego serce przestało bić, a ciało nie może się poruszać. Za dowód na potwierdzenie tej tezy eksperci uznają fakt, że osoby, które przeżyły zatrzymanie akcji serca, pamiętają, co działo się z nimi zanim zostały "przywrócone do życia" przez lekarzy.

Dr Sam Parnia z NYU Langone School of Medicine w Nowym Jorku , który badał takich pacjentów, w rozmowie z portalem Live Science przyznaje, że te osoby często przypominają sobie lekarzy i pielęgniarki, którzy chodzili po sali, a nawet potrafią odtworzyć rozmowy pracowników szpitala, które odbyły się po tym, gdy ich serce przestało bić.  Zdaniem dr.Samuela Parni śmierć komórek mózgu może nastąpić nawet kilka godzin po zatrzymaniu akcji serca. Naukowiec twierdzi, że zmarłym zdarza się nawet słyszeć, jak lekarz stwierdza ich zgon. 

Aby dowiedzieć się, jak długo trwa i od czego zależy fakt, że człowiek jest świadomy po śmierci, dr Samuel Parnia postanowił przebadać pacjentów z Europy i USA, którzy przeżyli zatrzymanie akcji serca. Jego badania mają pomóc w poprawieniu jakości resuscytacji i zapobieganiu uszkodzeń mózgu podczas ratowania ludzkiego życia.