1. Włókniak - rodzaje

Włókniaki miękkie to małe guzki o różnej wielkości. Możgą wyrosnąć bezpośrednio ze skóry, albo może być połączony z jej powierzchnią za pomocą nitki tkanki. Włókniak przyjmuje najczęściej kolor skóry i jest miękki w dotyku. Najczęściej włókniak występuje mnogo. Jego lokalizacja jest różna przykładowo pojawiają się pod pachami, na piersiach, na szyi i na powiekach.

Włókniak może uaktywnić się w każdym wieku i w każdej płci. Włókniak twardy może mieć kolor czerwony lub brunatny. Jego powierzchnia może być szorstka lun chropowata. Najczęściej włókniak twardy pojawia się na kończynach. Włókniak twardy jak sama nazwa wskazuje jest twardy w dotyku.

2. Włókniak – przyczyny

Włókniak miękki to najczęściej zmiana wrodzona. Bardzo częstego tego rodzaju włókniak pojawia się w wyniku przebytej choroby przykładowo choroba Recklinghausena. Natomiast włókniak twardy to zmiana nabyta, która uaktywnia się w wyniku urazu, ukąszenia czy jako efekt miejscowego stanu zapalnego.

3. Włókniak – leczenie

Włókniak może być zdiagnozowany jedynie przez dermatologa. Specjalista powinien odróżnić rodzaj zmian, ponieważ włókniak może do złudzenia przypominać brodawczaka, albo tłuszczaka. Przy licznych zmianach najczęściej lekarz zleca usunięcie chirurgiczne. Niestety usunięty w ten sposób włókniak może pozostawiać widoczne blizny. W innych przypadkach włókniak może zostać usunięty za pomocą elektrochirurgii, czyli za pomocą prądu elektrycznego.

Innym sposobem jest krioterapia, podczas której włókniak jest usuwany ciekłym azotem, a więc jest zamrażany. Włókniak może być zlikwidowany laserem frakcyjnym, który umożliwia zamianę fazową wody śródkomórkowej do postaci pary wodnej, czego skutkiem jest zwykłe wyparowanie guza. Niestety przy wrodzonej tendencji do powstawania włókniaków nawet po usunięciu włókniak może odrastać.

Według niektórych istnieją również domowe sposoby na to, aby zlikwidować włókniaki. Jednak nawet pojedynczy i nieduży włókniak powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą. Ponieważ może on czasem wyglądać jak kurzajka, którą wywołuje wirus, a samodzielne usunięcie włókniaka może powodować rozprzestrzenienie się wirusa nawet po całym ciele.

Lekarze zalecają również, aby włókniak był usuwany w okresie jesiennym lub zimowy, ponieważ są to optymalne pory roku na pozbycie się włókniaka. W momencie, kiedy włókniak już został usunięty miejsce po nim powinno być silnie natłuszczane wystarczy użyć do tego tłustego kremu. W przypadku letniej pory trzeba używać kremu z filtrem, aby ochronić skórę przed promieniami słonecznymi, a także suchym powietrzem. Z domowych sposobów na przyspieszenie zanikania blizn niektórzy stosują masło kakaowe.