Oto 8 symptomów groźnej choroby, które powinien znać każdy rodzic:

1. Nagła gorączka

Udostępnijfreepik.com

Jednym z objawów zapalenia opon mózgowych jest gorączka, która zaczyna się nagle. Dziecko zaczyna drżeć i skarży się, że ciągle jest mu zimno. Temperatura osoby chorej rośnie bardzo szybko i często jej obniżenie staje się niemożliwe. Jednak z uwagi na to, że objaw ten jest stosunkowo mało specyficzny, należy zwrócić również uwagę na inne czynniki stanu zdrowia dziecka.

2. Bóle głowy

Udostępnij

Bóle głowy spowodowane zapaleniem opon mózgowych często nie są po prostu silne, ale raczej określa się je jako nie do zniesienia. Co więcej, ból może również wpływać na szyję małego pacjenta, powodując sztywność karku. Wypukłe ciemiączko może być ważnym objawem zapalenia opon mózgowych u noworodków.

3. Podwójne widzenie

Udostępnijpinterest.com

Osoba dotknięta zapaleniem opon mózgowych nie może skupić wzroku oraz widzi podwójnie.

4. Ból brzucha, nudności i wymioty

Udostępnijpnterest.com

Osoba chora na zapalenie opon mózgowych traci apetyt. Dzieje się tak częściowo z powodu ciągłych nudności, po których mogą następować bóle brzucha i wymioty.

5. Wrażliwość na światło słoneczne

Innym objawem zapalenia opon mózgowych jest lęk przed światłem, ponieważ powoduje on łzawienie oczu dziecka i nudności wraz z bólem głowy, który staje się silniejszy.

6. Sztywność mięśni potylicznych

Udostępnijbrightside.com

Dziecko z zapaleniem opon mózgowych może przybierać charakterystyczną pozycję: leżąc na boku z odchyloną w tył głową i zgiętymi nogami. Próby rozluźnienia szyi często kończą się niepowodzeniem.

7. Niezdolność do rozprostowania nóg

Udostępnij

Nawet jeśli uda ci się zgiąć główkę dziecka do klatki piersiowej, jego nogi natychmiast ugną się w kolanach i nie da się ich rozluźnić. Zjawisko to nosi nazwę objawu Brudzińskiego.

8. Nieustające wysypki skórne

Udostępnij

Wysypki skórne są możliwe w przypadku zapalenia opon mózgowych. Dzięki temu testowi można bardzo łatwo wykryć, czy wysypka jest związana z zapaleniem opon mózgowych.

Weź przezroczystą szklankę, nałóż ją na miejsce, w którym występuje wysypka i dociśnij ją mocno do skóry, aż stanie się blada. Jeśli plamy bledną razem ze skórą, osoba ta nie ma zapalenia opon mózgowych. Jeśli wysypka nie zniknie, należy udać się do lekarza.