25 września Annę R. i jej męża odwiedził w ich domu w Chociemyśli dzielnicowy gminy Kotla. Małżeństwu wiosną tego samego roku odebrano już dwoje dzieci ze względu na zaniedbania wychowawcze i mieszkaniowe. Dziećmi nie byli w stanie zająć się również dziadkowie, ze względu na ich zamiłowanie do alkoholu. Liliana (3 l.) trafiła do rodziny zastępczej, a Zuzia (10 m.), z racji niepełnosprawności (wodogłowie i rozszczep kręgosłupa), do specjalistycznego ośrodka. Rodzice w zeznaniach twierdzili potem, że starali się o odzyskanie córek, ale faktycznie nie byli nimi specjalnie zainteresowani.

Tymczasem sąsiedzi i pracownicy socjalni z GOPS zauważyli, że kobieta jest w kolejnej ciąży, choć ona twierdziła, że po prostu przytyła. Dzielnicowy postanowił więc sprawdzić sytuację w domu małżeństwa. Od razu zauważył, że Anna nie ma brzucha. Zapytana, co stało się z dzieckiem, stwierdziła, że to nie była ciąża, a efekt infekcji. Policjant od razu zauważył, że kobieta plącze się w zeznaniach i drżą jej ręce.

Jej mąż, Jerzy wydawał się zaskoczony wizytą mundurowego. Twierdził, że także początkowo podejrzewał, że żona jest w ciąży, ale ostatecznie wysłała mu wiadomość, że dostała okres dzięki tabletkom od ginekologa i „przez tydzień tak z niej ciekło, że cały brzuch jej zszedł”. Nie widywał jej na co dzień, ponieważ w czerwcu zamieszkała u swojej matki w Kłobuczynie ze względu na pracę, którą dostała w Polkowicach. Z mężem spędzała tylko weekendy, a brzuch ukrywała pod obszernymi ubraniami.

Kulisy koszmaru w Kłobuczynie

Swojej matce, Teresie Sz. (45 l.) Anna powiedziała o dziecku dopiero w lipcu. Ta na wiadomość o kolejnej ciąży córki oświadczyła, że nie może się o tym dowiedzieć mąż, ani ojciec Anny. Od tego momentu razem ukrywały stan kobiety. 21-latka nawet spać kładła się w ubraniu. W końcu, 12 września, 2 miesiące przed datą porodu wyznaczoną przez ginekologa, Anna źle się poczuła. Zaczął boleć ją brzuch, więc zwolniła się z pracy. Nie przyznała się do niczego wychodzącemu z domu ojcu. Nie poszła też do lekarza, za to zdążyła zrobić obiad.

Kiedy ok. 15.00 Teresa wróciła z pracy, zastała córkę siedzącą na toalecie. To właśnie tam Anna urodziła dziecko, które wpadło do muszli klozetowej. 45-latka poszła po nożyczki i przecięła pępowinę. Potem położyła chłopca na łazienkowym dywaniku. Dziecko nie dawało oznak życia, a kobiety nie próbowały go reanimować. Nie zabezpieczyły pępowiny ani nie zadzwoniły po pogotowie. Zamiast tego zaczęły się zastanawiać, co dalej. Wszędzie było pełno krwi.

W końcu Anna R. podniosła nieoczyszczonego z mazi porodowej, nagiego synka i wsadziła go do foliowego worka na śmieci. Razem z matką poszły do nieczynnej latryny, gdzie w ziemi z fekaliami wykopały Adasiowi grób, w którym spoczął. Po wszystkim zakryły to miejsce starą oponą. Noworodek został potraktowany przez najbliższe mu osoby jak wstydliwe śmieci, których należy się ukradkiem pozbyć.

Szczególnie, że kobiety zachowywały się jakby nigdy nic. Posprzątały dom, łożysko spłukały w toalecie, wyprały dywanik i ubrania, a potem wspólnie zasiadły do oglądania telewizji. W międzyczasie Anna R. wysłała mężowi SMS z informacją, że dostała miesiączkę. Następnego dnia obie poszły normalnie do pracy. Dopiero 2 tygodnie później, po wizycie dzielnicowego, Anna wskazała miejsce zakopania ciała synka.

Adaś mógłby nadal normalnie żyć

Biegli z Akademii Medycznej w Poznaniu stwierdzili, że dziecko Anny R. było na tyle rozwinięte, że mogło samodzielnie żyć poza łonem matki. Nie wykryto też żadnych wad rozwojowych ani chorób. Dziecko wykonało co najmniej jeden głębszy oddech. Gdyby matka lub babka wykonały mu sztuczne oddychanie metodą usta-usta, Adaś zapewne byłby teraz zdrowym, szczęśliwym dzieckiem.

Biegli zaznaczyli, że sposób porodu w żaden sposób nie przyczynił się do jego zgonu (brak obrażeń i wody w płucach). W przeciwieństwie do zachowania kobiet. „Niewątpliwie samo pozostawienie dziecka tuż po porodzie bez należytej opieki mogło doprowadzić do jego zgonu” - czytamy w opinii. Biegli nie mogli jednak stwierdzić tego z całkowitą pewnością. Nie dało się jednak również ustalić, czy doszło jedynie do niedotlenienia wewnątrzmacicznego (którego cechy wykryto), czy też po urodzeniu dodatkowo ktoś uniemożliwił noworodkowi oddychanie.

Obie kobiety zostały przebadane psychiatrycznie i uznane za poczytalne w chwili dokonania czynu. Anna R. została jednak opisana jako osoba z zaburzeniami osobowości, prowadzącymi do impulsywnych zachowań, zubożenia uczuciowości i obniżenia kontroli nad emocjami. Stwierdzono również, że wykazuje dużą skłonność do manipulacyjnego kłamstwa, by zaspokoić swoje potrzeby.

W czasie zeznań bardzo się plątała. W pewnym momencie stwierdziła nawet, że 12 września urodziła żywego syna, który przez jej matkę został zaniesiony do Okna Życia. „Nie potrafię powiedzieć, dlaczego tak zrobiłam i umieściłam mojego syna w worku na śmiecie, i nie wezwałam pogotowia” - wyznała w końcu Anna z płaczem podczas zeznań przed prokuratorem. „Ja bałam się go dotykać, jak on leżał” - mówiła.

Żadna ze stron nie zgadza się z wyrokiem

12 czerwca tego roku sąd rejonowy w Głogowie wymierzył oskarżonym po 4 lata więzienia za bezpośrednie narażenie życia i zdrowia dziecka i znieważenie jego zwłok. Z opisów ich czynów wyeliminował natomiast nieumyślne spowodowanie śmierci noworodka. Gdyby nie to, wyrok byłby zapewne wyższy.

Obrońcy Teresy Sz. I Anny R. twierdzą, że nie jest prawdą, jakoby ich klientki nie udzieliły dziecku pierwszej pomocy. „Wyjęła noworodka z muszli, przełożyła przez rękę, dała dziecku klapsy w pośladki, a następnie ułożyła na dywaniku i ucisnęła klatkę piersiową” - czytamy we wniosku apelacyjnym Teresy Sz. Zdaniem prawników, kara 4 lat więzienia jest też rażąco niewspółmierna do czynu.

Adwokaci argumentują, że kobiety podjęły działanie adekwatne do swojej wiedzy, wykształcenia i świadomości społecznej i nie wiedziały, że trzeba wykonać sztuczne oddychanie metodą usta-usta.Obrońca Anny R. dodatkowo zarzuca sądowi „nieobiektywną i dowolną ocenę materiału dowodowego i to jedynie w jego części”. Twierdzi, że nie jest prawdą, że jego klientka nie próbowała ratować dziecka. Po prostu nie robiła tego, bo „dokonała błędnej oceny stanu zdrowia noworodka, uznając, iż nie żyje”.

Wyrok nie spodobał się również prokuratorowi, który zaskarżył go w całości. W uzasadnieniu wskazał, że materiał z Zakładu Medycyny Sądowej nie wykluczył związku przyczynowego między działaniem kobiet, a śmiercią dziecka. Szczególnie, że zaraz po porodzie nie wezwały pogotowia. Jego zdaniem kary wymierzone oskarżonym powinny być wyższe ze względu na wysoki stopień społecznej szkodliwości ich czynów. Zdaniem prokuratora, tak niski wyrok „może stanowić zachętę dla zachowań ignorujących ustalony porządek prawny”. Rozprawę apelacyjną zaplanowano na połowę listopada.