Problem pedofilii w Kościele jest ogromnym zjawiskiem. Już nie na Świecie, a i w Polsce ofiary zaczynają wychodzić z cienia i mówić o swoich dramatycznych przeżyciach. Film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, ukazujący ciemne strony polskich duchownych, bojkotowany przez środowisko Prawa i Sprawiedliwości, wywołał lawinę buntu przeciwko dalszemu tolerowaniu milczenia na temat podłych i haniebnych zachowań księży wobec dzieci.

Posłanka niezrzeszona Joanna Scheuring-Wielgus wraz z fundacją Nie Lękajcie Się, opracowała mapę pedofilii w polskim Kościele. Bilans przeraża – mowa jest o 259 ofiarach, 35 zgłoszeniach do fundacji (autorzy mapy podkreślają, że jest ich o wiele więcej, jednak tyle umieścili w swojej interaktywnej grafice), 63 skazanych sprawcach i 50 sprawach opisanych przez media (najczęściej niewyjaśnionych). Mapa pedofilii w polskim Kościele dostępna tutaj!

– Często osoby molestowane myślą, że nikt nie może im pomóc. Często się wstydzą. Myślą, że tylko oni padli ofiarą księdza pedofila. Przygotowana przez nas mapa jest punktem wyjścia. To początek. Zależy nam na tym, żeby ośmielić inne pokrzywdzone osoby, aby im pomóc i aby wreszcie skończył się koszmar dzieci molestowanych przez księży. Przejrzyjmy na oczy. Ta mapa to wierzchołek góry lodowej – mówi o projekcie Fakt24 Scheuring-Wielgus.

Zakonnik brat S. (K.P.) z Pakości

Skazany w 2009 r. na 4,5 roku więzienia za molestowanie ministranta, wykorzystywał chłopca od 2002 do 2006 r. Bywało, że nakłaniał go do poddania się „innej czynności seksualnej” nawet kilka razy w tygodniu. Śledczy na komputerze oskarżonego znaleźli zdjęcia pornograficzne z udziałem dzieci.

Ksiądz wikary W.P. z Witoni

Skazany w 2002 r. na rok i 8 miesięcy więzienia za wykorzystywanie seksualne pięciu ministrantów.

Ksiądz katecheta z Wałbrzycha

Molestuje 15-latkę, która zachodzi w ciążę i rodzi dziecko.

To tylko niektóre z historii, zobrazowanych i opisanych w interaktywnej mapie. Znajdziemy na niej sprawy opisane w mediach, zgłoszenia osób poszkodowanych, historie ofiar duchownych i skazanych za pedofilię, przyporządkowane do miejsca dramatycznych wydarzeń.

W niedzielę, o godz. 13.00 na pl. Trzech Krzyży w Warszawie rusza protest sprzeciwiających się dalszemu przymykaniu oczu na molestowanie nieletnich przez księży. Manifestacja przejdzie ulicami stolicy, aż pod Archidiecezję Warszawską.