– Trudno mówić o satysfakcji, ale czujemy ulgę, że wreszcie ten etap się skończył, że jest wyrok i potwierdzona wina księdza – powiedziała matka chłopca, opuszczając Sąd Okręgowy w Krośnie. Właśnie tu w poniedziałek zakończyła się ich długa sądowa batalia. Ks. Stanisław dostał karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Nie było go na ogłoszeniu wyroku. – Nigdy nas nie przeprosił – mówią smutno rodzice chłopca. Ich dramat zaczął się w grudniu 2007 r. W sadzie obok domu znaleźli martwego synka. Zostawił list pożegnalny.

„Nienawidzę tego łysego (tak uczniowie nazywali proboszcza – przyp. red.). Musiałem to zrobić, ponieważ mówi, że ja go okradłem. Ale ja przysięgam na Boga, że tego nie zrobiłem” – napisał w lekcyjnym zeszycie. Na koniec poprosił też, aby jego rzeczy rozdać potrzebującym.

Ówczesny proboszcz uwziął się na Bartka. Zaczął gnębić i pomawiać, że podbierał pieniądze z tacy, ukradł wazon, a nawet smycz. 13-latek nie potrafił się bronić. Zaprzeczał, ale ksiądz nawet przy innych nazywał go złodziejem. – To było bardzo wrażliwy, dobry chłopak, Miał czas na grę w piłkę z kolegami i na to, aby służyć do mszy – wspominają mieszkańcy.

Po śmierci ministranta we wsi przerwano zmowę milczenia. Zgłosiły się trzy inne uczennice, nad którymi podczas religii znęcał się proboszcz. Wszystkie zarzuty zostały w sądzie potwierdzone.

Ksiądz został usunięty i zesłany do malutkiej parafii pod ukraińską granicę. Teraz jest już na emeryturze. Jeszcze przed procesem rozmawialiśmy z nim. Stwierdził, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Ubolewał, że poniósł dotkliwą karę, bo został społecznie napiętnowany.