Właśnie tyle będzie domagał się od państwa.Przypomnijmy jednak pokrótce, o co właściwie w tej sprawie chodzi

Do wstrząsających wydarzeń doszło 31 grudnia 1996 roku. To właśnie w sylwestrową noc została brutalnie wykorzystana, a następnie zamordowana 15-latenia Małgosia.Za winnego tej makabrycznej zbrodni w 2000 roku uznano Tomasza Komendę, którego 4 lata później skazano na 25 lat więzienia. W Zakładzie Karnym w Strzelinie odsiedział jednak „tylko” 18.

Udostępnij

Zupełnie przypadkowo wyszło na jaw, że jest niewinny

Kilkanaście miesięcy temu wpadł w ręce policji prawdopodobny sprawca zbrodni – Ireneusz M. To ostatecznie doprowadziło do uniewinnienia Tomasza. Z prośbą o ponowne zajęcie się tą sprawą zwrócili się w zeszłym roku rodzice ofiary do ministra sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego. Śledztwo zostało wznowione już w 2017 roku.


Niektórzy wiedzieli

Po czasie okazało się także, że wiele osób, które przyczyniły się do skazania Tomka, miało świadomość, że młody mężczyzna najprawdopodobniej nie dopuścił się zarzucanych mu czynów. Dlatego też prokuratura Okręgowa w Łodzi prowadzi właśnie śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy badających sprawę morderstwa Małgosi.

Udostępnij

Niewinny!

W marcu tego roku Tomasz Komenda został warunkowo zwolniony z odbywania kary przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu i wyszedł z więzienia. Prokuratura zgromadziła szereg nowych dowodów, które jednoznacznie potwierdziły, że nie on dopuścił się tej zbrodni.Ostatecznie 16 maja tego roku Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę. Po ogłoszeniu orzeczenia sądu mężczyzna nie krył ogromnych emocji. W końcu po tylu latach oficjalnie uznano, że jest niewinny.

Udostępnij

Odszkodowanie

Oficjalnie wiadomo już, że Tomasz Komenda będzie walczył o 18 milionów złotych odszkodowania od Skarbu Państwa. Każdy milion za każdy rok spędzony w zamknięciu. Poinformował o tym jego pełnomocnik – Zbigniew Ćwiąkalski. Wniosek o przyznanie należnych mu pieniędzy zostanie złożony do końca tego roku.

Niestety, prawda jest taka, że nic nie zwróci Tomaszowi tych 18 lat piekła, które przeszedł w więzieniu. Co więcej, nie jest w stanie wynagrodzić ich nawet największa suma pieniędzy… Miejmy jednak nadzieję, że nasze państwo poczuje się jednak do odpowiedzialności i wypłaci Komendzie maksymalną kwotę.