W oparciu o eksperyment procesowy śledczy ustalali, z jakiej odległości pociąg staje się widoczny dla kierowcy na przejeździe kolejowym w Zaskalu (gmina Szaflary), a także jakie są możliwości zatrzymania pojazdu po przejechaniu znaku stop oraz ile czasu zajmuje ucieczka z auta.

Odległość między znakiem stop a torami to 8,40 m.  Pociąg jechał z prędkością 89 km/h, a auto 17 km/h. Podjęto cztery próby. Auto zatrzymywało się przed znakiem stop, za znakiem stop, przed torami, na torach i za torami. Mierzono, ile czasu zajmuje odpięcie pasów i ucieczka z samochodu stojącego na torach. W czasie analizy pociąg przejeżdżał przez niestrzeżony przejazd w Szaflarach 2 razy: raz ze stałą prędkością i ponownie, hamując. W obu przypadkach auto stało w okolicach znaku stop. Wynik eksperymentu jest jednoznaczny. Tej katastrofy można było uniknąć! 

– Samochód zatrzymał się przed torami z prędkością 17km/h, nawet z większą prędkością przeprowadziliśmy próby, które zakończyły się sukcesem. Przy jeździe z prędkością ponad 30km/h też udało się zatrzymać auto przed torami. Taką prędkość maksymalną sprawdzliśmy – informuje prokurator Jan Ziemka z Nowego Targu w rozmowie z "Faktem".

– Był też czas na ucieczkę, potwierdzają to dzisiejsze badania. Próby ewakuacji zakończyły się powodzeniem. Zajmowało to od 2 do 5 sekund. W chwili zdarzenia kursantka miala zapięty pas. Egzaminator nie. Eksperyment utwierdził nas w dotychczasowych ustaleniach. Zarzucamy egzaminatorowi, że nie użył hamulca przed torami – dodaje prokurator Jan Ziemka w rozmowie z "Faktem".

Edward R. był na miejscu eksperymentu na przejeździe kolejowym w gminie Szaflary razem ze swoim obrońcą - Władysławem Pociejem. Nie mógł aktywnie uczestniczyć w zdarzeniu, a jedynie przyglądał się działaniom. Na miejscu pojawił się także prokurator, biegli, ojciec zmarłej 18-letniej Angeliki P. z Chyżnego i jego pełnomocnik, Jan Widacki. 

Jak doszło do wypadku w gminie Szaflary?

Tragedia w miejscowości Zaskale (gmina Szaflary) wydarzyła się 23 sierpnia. Feralnego dnia Angelika P. z Chyżnego zdawała po raz czwarty egzamin na prawo jazdy, podczas którego samochód marki suzuki miał przejechać przez niestrzeżony przejazd kolejowy. Po torach, od strony Nowego Targu jechał pociąg. Samochód egzaminacyjny nagle zatrzymał się na torach. Egzaminator Edward R. w ostatniej chwili zdążył wysiąść z samochodu. 18-latka z Chyżnego została w aucie. Angelika P. zmarła w szpitalu.