Synoptycy mają tym razem dobre informacje. Nie dość, że "Ortwin" przyniesie nam ciepłe powietrze, to jeszcze jego miejsce szybko zajmie kolejny wyż, który w kolejnym tygodniu (czyli w połowie września) "obejmie kurs" na Polskę.

Dominacja ośrodków wyżowych sprawi, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni pogoda będzie nam sprzyjać i przeważać będą dni pogodne i słoneczne - wyjaśniają w prognozie dla Wirtualnej Polski meteorolodzy z biura Cumulus.

Popołudniowe burze

W nadchodzącym tygodniu stabilność wyżowej pogody będą starały się zakłócić "złośliwe" ośrodki niżowe, które od czasu do czasu nękać będą głównie południową Polskę - ostrzegają specjaliści.

Prognozowane temperatury w poniedziałek

Pogorszenie pogody na styku mas powietrza będzie jednak krótkotrwałe.

Do południa będzie pogodnie i słonecznie, a grzmieć, błyskać i padać może popołudniami.

Babie lato i upały

Obecność ośrodków wyżowych w najbliższych dwóch tygodniach zapewni nam w miarę stabilną i pogodną aurę, ale ze względu na położenie geograficzne centrów wyżowych różnice będą w temperaturze w regionach Polski.

Prognozowane temperatury w środę

Dopóki będziemy pod wypływem wyżu znad zachodniej Rosji (mniej więcej do czwartku-piątku), to z południowego wschodu i z południa docierać do nas będą ciepłe masy powietrza z rejonu Turcji i Morza Śródziemnego.

Temperatura w całym kraju wahać będzie się od 22-24 st. C na północy do 26-30 st. C na południu i wschodzie.

Niestety, wyższa temperatura sprzyjać będzie tworzenie się wypiętrzonych chmur kłębiastych Cumulonimbus, które popołudniami (głównie w pasie południowej Polski) przynosić będą burze i przelotny deszcz.

Prognozowane temperatury w piątek

Kolejny tydzień nadal z wyżem

Pod koniec tygodnia "Ortwin" odsunie się nad centralną Rosję i straci "władzę" nad nami, ale bez obaw, bo już podczas weekendu (8-9 wrześnie) dość szybko dostaniemy się pod wpływ kolejnego wyżu (imienia jeszcze nie znamy). Ten znad Atlantyku szybko przemieści się nad Morze Norweskie i Skandynawię.

Pamiętamy, że powietrze w wyżu kręci się zgodnie ze wskazówkami zegara, zatem takie położenie ośrodka wyżowego (centrum nad Morzem Norweskim i Skandynawią) sprawi, że z kierunków północnych (z północy i północnego wschodu) spływać do nas zaczną chłodne masy powietrza z rejonu Finlandii i Półwyspu Kolskiego (północno-zachodnia Rosja) - wyjaśniają synoptycy z Biura Prognoz Cumulus.

Będzie chłodniej

W wyniku spływu chłodnych mas powietrza pogoda zdecydowanie "uspokoi się". Burz już nie będziemy musieli się obawiać. Zaczną przeważać dni pełne słońca i pogodnego nieba.

Niestety, pomimo słonecznej aury, to spływ z chłodnych mas powietrza zrobi swoje i w całym kraju temperatura spadnie delikatnie poniżej 20 kresek, oscylując w zakresie od 15 do 20 st. C. Oczywiście 15 st. C mogą pokazać termometry na północnym wschodzie (przede wszystkim na Suwalszczyźnie).

Podsumowując: najbliższy tydzień będzie ciepły i pogodny, ale popołudniami (głównie na południu kraju) burzowy. Kolejny tydzień (09-14 września) powinien być pogodny i słoneczny, ale nieco chłodniejszy.

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że następny tydzień (po 15 września) z również będzie pogodny i słoneczny, a na dodatek nieco cieplejszy, bo z temperaturą w okolicach i delikatnie powyżej 20 kreski.