Ok 11.15 Angelika P. przejeżdżała przez niestrzeżony, ale oznaczony znakiem stop przejazd kolejowy w Szaflarach (małopolskie). Obok siedział egzaminator Edward R. (62 l.). Na filmie z monitoringu pobliskiej firmy widać, że samochód nie zatrzymuje się przy znaku, wjeżdża na przejazd i staje na środku torów. Z pojazdu wyskakuje egzaminator. Angelika rusza, ale niemal w tym samym momencie w samochód uderza pociąg.

Czy tej tragedii można było uniknąć?! Sprawdziliśmy. Zarówno z jednej, jak i drugiej strony drogi tuż przed przejazdem stoją krzyże świętego Andrzeja i znaki stop. Jeśli zgodnie z przepisami zatrzymamy auto przed torami, widać wyraźnie nadjeżdżający pociąg. Od chwili pojawienia się na horyzoncie do przejazdu przez drogę mija 37 sekund.

Pociąg o 11.15 nadjeżdżał z prawej, czyli od strony Edwarda R. Czy egzaminator z 30-letnim stażem zbagatelizował ostrzeżenia, nie rozejrzał się i pozwolił kursantce wjechać na tory, nie upewniając się, że nie nadjeżdża pociąg? Świadkowie wypadku podejrzewają, że mógł z opóźnieniem nacisnąć hamulec i dlatego auto zatrzymało się na torach, a nie przed nimi.

– Egzaminator nie może wyprzedzać reakcji zdającego egzamin. Jednak nie powinien doprowadzać do niebezpieczeństwa – tłumaczy Maciej Janczak, ekspert z Akademii Auto Świat. Wczoraj Edward R. usłyszał zarzut sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Grozi mu 8 lat więzienia. Mężczyzna został zatrzymany. Dzisiaj sąd zdecyduje, czy najbliższe miesiące spędzi w areszcie tymczasowy, czy zostanie zastosowany wobec niego dozór policyjny.