Media już informują o ostrzeżeniach pogodowych i próbują ochronić nas przed ostrymi promieniami słonecznymi. Nawet lekarze twierdzą, że w ciągu największych upałów lepiej nie wychodzić z domu. Tylko jak mamy być bezpieczni w mieszkaniu, w którym panuje taki skwar, że nie da się wysiedzieć? Te kilka trików może pomóc!

Okna

Słoneczna aura sprawia, że chcemy podziwiać co dzieje się za oknem. Dodatkowo dzięki oknom w naszym mieszkaniach jest zdecydowanie jaśniej. Jednakzasłonięcie rolet lub żaluzji to jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby zabezpieczyć swoje wnętrze przed podwyższeniem temperatury. Jeśli zasłonisz okna (najlepiej roletami zewnętrznymi) od strony południowej oraz zachodniej, Twoje mieszkanie nie będzie się aż tak nagrzewać. Sprawi to, że temperatura w środku nie będzie się podnosić, a Ty nie będziesz czuł się jak w szklarni. Plusem takiej metody jest obniżenie temperaturynawet o 10 stopni, jednak dużą wad jest zaciemnienie wnętrza. Podczas dużych upałów lepiej jestnie otwierać okien, ponieważ może to spowodować wpuszczenie ciepłego powietrza do środka i nagrzanie pomieszczeń. Jeśli chcesz przewietrzyć mieszkanie lepiej zrób to wieczorem lub bardzo wcześnie rano.

Wyłącz komputer

Udostępnijunsplash.com

Nie od dziś wiadomo, że komputery potrafią się bardzo mocno nagrzać, a emisja ciepła sprawa, że po kilku godzinach pracy przy laptopie lub komputerze stacjonarnym, temperatura pomieszczenia podniesie się o kilka stopni. W takich dniach jak dziś, każde podwyższenie temperatury jest nie do zniesienia. Ogranicz korzystanie z laptopa, telewizora oraz innych urządzeń elektronicznych, a w zamian za to sięgnij np. po książkę. Jeśli jednak musisz skorzystać z komputera ogranicz tę czynność do minimum, a laptopa lepiej nie umieszczaj na swoich kolanach, ponieważ podniesie to temperaturę Twojego ciała.

Gotowanie

Udostępnij

Przygotowywanie posiłków na kuchence oraz pieczenie ciast w piekarniku sprawi, że nie tylko Twoja kuchnia, lecz także reszta pomieszczeń, zamienią się w prawdziwe piekło. Tropikalny żar wywołany bulgoczącymi garnkami będzie nie do zniesienia. W czasie upałów lepiej przerzuć się na zimne dania i przekąski.

Pościel

Udostępnij

Kiedy przyjdzie pora spania, lepiej będzie jeśli zastanowisz się nad tym co zrobić, aby nie mieć problemów z zasypianiem. Warto wymienić pościel nabawełnianą pościel, która będzie przewiewna i sprawi, że Twoje ciało będzie mogło swobodnie oddychać. Jeśli jednak nawet zmiana pościeli nie pomoże, możesz spać pod drugim prześcieradłem.

Zieleń na balkonie

Pamiętaj, że pusty balkon lub parapet będą odbijały dużą ilość światła, które wpada do Twojego mieszkania. Dlatego warto zaaranżować trochęzieleni na swoim balkonie. Kilka doniczek z kwiatami oraz roślinami będą absorbować światło i zapewnią częściowe zaciemnienie. Warto zasadzić np. bluszcz pospolity, chmiel japoński lub wiciokrzew.

Napoje

Oprócz tego wszystkiego w upalne dni warto dużo się nawadniać. Podczas wysokich temperatur pij od 2,5 l do 3 l napojów dziennie. Najlepiej postawić na wodę, jednak jeśli nie lubisz jej smaku, dodaj mięte, cytrynę lub truskawki. Woda wysoko zmineralizowana pomoże Ci uzupełnić poziom elektrolitów w Twoim organizmie, dodatkowo orzeźwią Cię i ochłodzą.

Wiatrak i lód

Udostępnij

Ten prosty trik pozwoli Ci na bezpośrednie schłodzenie ciała. Wystarczy, że do dużego, płaskiego naczynia dodasz kilkadziesiąt kostek lodu a następnie położysz je przy wiatraku. Kiedy kostki lodu trochę stopnieją, wiatrak rozprowadzi orzeźwiającą bryzę w Twoim kierunku.

A ty jakie masz sposoby na przetrwanie upałów?