14:40 Na facebookowej stronie tajlandzkiej marynarki wojennej Navy SEAL pojawił się wpis: "Czekamy na kolejnych czterech żołnierzy marynarki wojennej, którzy towarzyszyli dzieciom, prosimy o wsparcie dla nich."

รอรับ Thai Navy SEAL ที่ไปอยู่เป็นเพื่อนน้องๆ อีก 4 คนนะครับ ส่งกำลังใจไปถึงพวกเขากันหน่อย

Opublikowany przez Thai NavySEAL Wtorek, 10 lipca 2018

13:50 - Akcja ratunkowa w Tajlandii zakończyła się sukcesem! Po 17 dniach spędzonych w zalanej jaskini Tham Luang wszyscy uwięzieni chłopcy oraz ich trener zostali wyprowadzeni na powierzchnię. W sumie służby uratowały 13 osób

12:27 - Tajlandzki premier zapowiedział we wtorek, że zostaną wprowadzone dodatkowe środki ostrożności, aby zabezpieczyć turystów, odwiedzających jaskinię, w której uwięzionych zostało 12 młodych piłkarzy oraz ich trener.

12:13 - Z jaskini Tham Luang wyniesiono 11. osobę. Na ratunek czeka jeszcze jeden młody piłkarz i trener drużyny - informuje agencja Reuters.

Ratownicy podkreślają, że akcja jest ekstremalnie trudna, przede wszystkim ze względu na jeden szczegół - w najwęższym miejscu jaskinia ma zaledwie 38 cm szerokości! Przez ten przesmyk muszą przejść wszyscy nurkowie i ratowani chłopcy. Do tego skały są ostre, jak brzytwa, a nurt wody w najgłębszych miejscach bardzo silny. 

11:28 - Z jaskini wyniesiono na noszach kolejne dwie osoby. Chłopcy badani są przez lekarzy - donosi agencja Reuters.

We wtorek rano w zalanej jaskini nadal pozostawało 5 osób, w tym trener drużyny. O godz. 5:00 rano naszego czasu wznowiono akcję ratunkową. Uczestniczy w niej 19 nurków. Ratownicy zapowiedzieli, że jeszcze dzisiaj będą chcieli wyciągnąć z jaskini pozostałą piątkę, ponieważ pogarsza się pogoda. Na teren przed jaskinią wjechało już pięć ambulansów. W pogotowiu są też śmigłowce.

Czterech młodych piłkarzy udało się wyprowadzić z jaskini w niedzielę, a czterech kolejnych chłopców uratowano w poniedziałek. Wszyscy trafili do szpitala, gdzie zostali poddani kwarantannie. Ich stan lekarze określają jako dobry. Wczoraj chłopców odwiedziły w szpitalu rodziny, jednak ze względu na ryzyko zarażenia infekcją spotkanie odbywało się za szklaną szybą.

- Podaliśmy chłopcom sól fizjologiczną, szczepionki na wściekliznę i witaminę B - poinformował podczas konferencji prasowej sekretarz zdrowia Tajlandii Jesada Chokedamrongsuk.

Podanie szczepionek przeciw wściekliźnie konieczne było ze względu na obecność nietoperzy w jaskini. Jesada Chokedamrongsuk dodał też, że u dwóch chłopców podejrzewana jest infekcja płuc. Wszyscy jednak mają ogromny apetyt, a niektórzy dopytują nawet o chleb z czekoladą. Chłopcy mają pozostać w szpitalu jeszcze przez tydzień, by przejść badania.

Przypomnijmy. 12 chłopców w wieku od 11 do 16 lat razem z 25-letnim trenerem 23 czerwca weszło do jaskini Tham Luang na północy Tajlandii. Kilkukilometrowy kompleks tuneli okazał się jednak dla niefrasobliwych zwiedzających groźną pułapką. Drużyna została odcięta od świata przez ulewne deszcze i nieustannie podnoszący się poziom wody. 

Zaginionych odnaleziono żywych 2 lipca, po dziewięciu dniach poszukiwań. To był jednak dopiero początek walki o ich życie. Rozważano różne scenariusze ratunkowe, łącznie z przeczekaniem kilku miesięcy pory deszczowej. Sytuacja zaczęła się jednak pogarszać. Padający deszcz ponownie zaczął podnosić poziom wody, a w jaskini zaczęło brakować tlenu.