Szybkowar to urządzenie, które pomoże nam przygotować rosół w zaledwie 25 minut, a ziemniaki w 6 minut. Teraz pewnie zastanawiacie się w jaki sposób? Wyjaśniamy

Szybkowar to garnek ciśnieniowy, który jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy napełnić go wodą, wrzucić składniki, następnie zamknąć pokrywę, a ciśnienie w garnku zaczyna wzrastać. Gdy osiągnie maksymalną wartość, z gwizdka będzie wydostawać się nadmiar pary wodnej. W tym momencie zaczynamy odmierzać czas i gotowe! Potrawy przygotowywane w szybkowarze zawierają więcej witamin i minerałów w przeciwieństwie do tych gotowanych w tradycyjny sposób. To wszystko za sprawą ograniczonego dostępu tlenu. Dodatkowo dania przygotowane w tym urządzeniu mają lepszy kolor i smak.

Barazzoni szybkowar 3,5 l

Na pierwszej pozycji znajduje się duży 3,5 litrowy szybkowar firmy Barazzoni. Został wykonany ze stali nierdzewnej, dzięki czemu nie musimy się obawiać o jego szybkie zniszczenie. Można w nim ugotować wszystko. Desery i obiady nie będą mu straszne! Ten model posiada zabezpieczenie w postaci blokady dźwigni, manometru, zaworu i blokady bezpieczeństwa. Dno zostało wykonane z 3-warstwowego materiałów: stal nierdzewna – aluminium – stal nierdzewna. Równomiernie rozprowadza ciepło, dzięki czemu potrawa gotuje się szybciej. Szybkowar nadaje się do każdej kuchenki, nawet płyt indukcyjnych.